معرفی ورق ژئوممبران(پلی پوش)

      ژئوممبران راه حلی موفق

ژئوممبران چیست:

ژئوممبران ورقی است از جنس پلیمر که مستقیما روی بستر خاکی قرار می گیرد و مانع از عبور آب (هنگام نگهداری دراستخرها یا هنگام انتقال در کانال ها)می گردد.

ژئوممبران را از انواع پلیمرها نظیر پلی اتیلن(pe) ، پلی پروپلین(pp) ،پ لی وینیل کلراید (pvc) تولید می نمایند.

اما نوعی که بواسط قیمت و عملکردمطلوب بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد ژئوممبران مشکی رنگ و از جنس پلی اتیلن سنگین (HDPE)می باشد.

ژئوممبران HDPE تشکیل شده از97 درصد پلی اتیلن و3 درصد مواد افزودنی که نقش این مواد افزودنی مقاوم سازی در مقابل اشعه ماوراء بنفش (UV) خورشید و عوامل اکسید کننده محیط  وخاک و آب می باشد.

ژئوممبران مشکی رنگ را در انواع دو طرف صاف و یک طرف یا دو طرف مضرس که اصطکاک بیشتری با بستر خود دارد و می توان رویی آن را با بتن روکش کرد ، تولید می نمایند.

   انواع ژئوممبران :دو طرف صاف -یک طرف یادوطرف مضرس)

 

 

 

 

 

چرا ژئوممبران:

الف-نفوذپذیری ناچیز:

ژئوممبران دارای ضریب نفوذپذیری k=2/7*10m/s یعنی ده هزار برابرنفوذ ناپذیرتر از بتن و آسفالت وصدهزار برابر نفوذناپذیرتر از خاک رس می باشد.

باید توجه داشت که ژئوممبران در تمام دوران استفاده نفوذناپذیر باقی می ماند اما بتن و رس به دلایلی که بیان شد،به تدریج و بعضابه سرعت نفوذپذیر می شوند.

با توجه به عدد نفوذپذیری فوق می توان گفت هیچ مایعی امکان عبور از ژئوممبران را ندارد.

ب-انعطاف مطلوب:

ژئوممبران براحتی خم می شود و بدون آنکه عوارضی نظیر ترک خوردگی در آن ایجاد شود،خود را با بستر خود،حتی با زوایای قاءم همشکل می نماید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ج-کرنش پذیری فوق العاده:

ژئوممبران،بدون آنکه نفوذپذیر شود،اضافه طولی معادل 7 برابر طول اولیه خود تحمل می نماید.کرنش پذیری 700 درصدی،ژئوممبران را قادر به تحمل تنشهای ناشی از نشست بستر یا پدیده uplife ناشی از جمع شدن آب و یا گاز در زیر پوشش می نماید.همچنین چون ژئوممبران در تمامی ابعاد کرنش پذیر است،توانایی تحمل نیروهایی با ماهیت سه بعدی نظیر زلزله را نیز دارا است.

د- مقاومت در مقابل کشش ،فشار و ضربه:

 

ژئوممبران علیرقم ضخامت کم (در مقایسه با دیگر انواع پوشش)بخوبی نیروهای مختلف وارد شده بر آن را تحمل می نماید.

ژئوممبران را میتوان با وارد آوردن فشارهای متمرکز (مثلا با اجسام نوک تیز) یا ضربات شدید و متناوب سوراخ نمود اما در مقابل فشارهای غیر متمرکز مثل عبور چرخ های لاستیکی مقاوم است.

در صورت نیاز به تردد ماشین آلات روی ژئوممبران می بایست از ضخامت 1/5 میلیمتر و بیشتر استفاده کرد.

نتایج آزمایشات مقاومت مصالح ژئوممبران بر اساس مراجع معتبری نظیر ASTM در جدول زیر آمده است.

 

 

 

      ه- امکان استفاده بدون پوشش:

مواد افزودنی مقاوم کننده در مقابل اشعه ماوراءبنفش(CARBON BLACK)که هنگام تولید ژئوممبران به گرانول پلی اتیلن اضافه می شود،دهها سال دوام آن را در مقابل نور خورشید و دیگر عوامل محیطی،تضمین می نماید.

اولین مواد استفاده از ژئوممبران در ایران مربوط به 30 سال پیش است که تا کنون هیچ اثری از پوسیدگی و دیگر آسیبهای مربوط به قرارگیری در مقابل نور خورشید در آن مشاهده نمی شود.

مخزن آب 350هزار مترمربعی مجتمع مس سرچشمه(کرمان)اجرا شده با استفاده از ژئوممبراندرسال 1356 

 

 

و- خصوصیات شیمیایی ممتاز:

ژئوممبران از نظر شیمیایی کاملا خنثی است.جداول مقاومت شیمیایی ژئوممبران (شکل صفحه بعد) نشان دهنده دوام مطلوب آن در مجاورت با قویترین مواد اسسیدی ،قلیایی یا آلی موجوددر طبیعت می باشد.ژءوممبران هیچگونه تبادلات شیمیایی با آب ندارد لذا می توان آنرا در مجاورت آب شرب بکار برد

 

 

ز-دوام در مقابل عوامل محیطی و بیولوژیک:

ژئوممبران در مقابل رویش نی، علف هرز ودیگر گیاهانی که قادر به تخریب پوششهای دیگر می باشند ،مقاوم است. همچنین جانوران جونده ،باکتریها،جلبکها  ودیگر عوامل حاضر در خاک و اب و محیط اطراف ،قادر به آسیب رساندن به ژئوممبران  نمی باشند.

در جدول زیر یکبار دیگر ژئوممبران را با دیگر مصالح مورد مصرف در ساخت استخرها و پوشش کانالها مقایسه نموده ایم:

 

جدول مقایسه

 

 

ژئوممبران یا بتن...

خصوصیات فیزیکی زئوممبران:

ژئوممبران بصورت ورق با ضخامت 0/3 تا3 میلیمتر و عرض حدود 7متر و بصورت رولهایی که طول ورق موجود در آنها 50 تا 350 متر است،تولید می شود.

 

نصب ژئوممبران:

آماده سازی بستر:

ژئوممبران را می توان روی بسترهای خاکی نرم و هموار،دیواره و کف های بتنی یا سنگی آستر زنی شده که فاقد تیزگوشه وشکستگی باشند و روی سطح فلزات نصب نمود.بستر مناسب برای نصب ژئوممبران دارای شرایط زیر است:

الف- عادی از تیزگوشه ها ومواد زائد:هر گونه سنگ تیز یا گردگوشه، ریشه گیاهان ،نقاط شکستگی در بتن و دیگر عواملی که ایجاد تمرکز تنش می نمایند باید قبل از پهن کردن ژئوممبران زدوده شود.

ژئوممبران

- مجاورت  ژئوممبران با بستر:

ژئوممبران به بستر خود نمی چسبد و بعنوان پوشش مستقل که می توان چندین باراز آن استفاده نمود،روی بستر قرار می گیرد.

 

 

 

جهت گیرداری ژئوممبران روی شیبها و دیواره ها،از ترانشه های گیرداری که بالای شیب خاکی حفر می شوند یا اتصالات مکانیکی در دیواره های سنگی یا بتنی استفاده می شود.

 

 

 هنگام پهن کردن ورق ها باید از عدم وجود دانه  های شن و دیگر مواد مزاحم زیر ژئوممبران اطمینان حاصل نمود.

ورق ها رارعایت مقدارهمپوشانی (overlap)کنار یکدیگر قرارمی گیرند وبرای عملیات جوشکاری آماده می کردند.

 

-جوشکاری و تست:

برای اتصال ورقهای مجاور به یکدیگر وایجاد پوششی یکپارچه وآب بند،ازجوشهای حرارتی استفاده می شود.

دستگاههای جوش خودکار وغیرخودکار (دستی) در ایجاد خطوط جوش بکار گرفته   می شوند.

تست جوش

 دستگا های جوش خودکار (بدون دخالت نیری انسانی)قادر به ایجاد خطوط جوش طولانی با سرعت جوشکاری بیش از سه متر در دقیقه می باشند.

مکانیزم عمل جوش خودکار ایجاد یکپارچگی یا امتزاج(fusion) بین ورق های مجاور در اثر حرارت و تحت فشار است.

 برای کنترل خطوط جوش امتزاجی از تزریق هوای فشرده در کانال هوای بین دو خط جوش استفاده میشود.

 از دستگاههای جوش دستی برای تزریق (extrusion) ماده پلی اتیلن روی سوراخها و محل های وصله زنی با هدف ترمیم استفاده میشود.

 کنترل کیفیت خطوط جوش تزریقی از طریق ایجاد خلاءدر محل جوشکاری صورت میگیرد.

 نسل های آینده ما نیز این استخرهارا به ارث خواهند برد.

تهران،م فاطمی،م گلها،بلوار گلها،پ13،ط2،و5

تلفن:88009861

فکس:88009862

همراه:09357141043

/ 21 نظر / 255 بازدید
نمایش نظرات قبلی
همسریابی

سلام.آیا شما هنوز نیمه ی گمشده تان را پیدا نکردید؟آیا از وقت گذرانی از چت روم و جامعه های مجازی خسته شدید؟آیا بدنبال آغاز یک رابطه ی شیرین و همیشگی با بهترین محبوب خود هستید؟آیا همسر خود را به هر دلیلی از دست دادید؟ شما رو دعوت میکنیم تا به بهترین و جامع ترین سایت همسریابی آنلاین،جامعه ی مجردین آماده ی ازدواج بپیوندید و عاشق و معشوق خود را پیدا کنید. یک زندگی پر از مهر و محبت منتطر شماست.بیش از این یار خود را در همسرتاپ منتظر نگذارید.همسرتاپ خدمتگذار تمامی جوانان عزیز کشورمان ایران می باشد.باشد که قدمی باشد در راستای تسهیل امر ازدواج. http://www.hamsartap20.org (با امکان تبادل لینک اتوماتیک)

mohammad

افزایش پیج رنک | افزایش بازدید | افزایش فوق العاده گوگل پلاس | فقط با عضویت در سایت ما امکان پذیر است : 1) عضویت در سایت 2) فعالیت در سایت و دریافت امتیاز 3) اضافه کردن سایت یا وبلاگ خود و افزایش بازدید و پلاس وان | در ضمن اگه وقت برای فعالیت و کسب امتیاز نداری پیشنهاد میکنم یه سری به صفحه خرید امتیاز بزنی و تعرفه های کم و باورنکردنی ما رو ببینی | منتظر حضورتان هستیم|بـــســـت آمــــار http://bestamar.ir http://plus.bestamar.ir http://links.bestamar.ir

گروه طراحی وستا

طراحی قالب اختصاصی برای وبلاگ شما دامنه یکساله ir قیمت بسته : فقط 12 هزار تومان تخفیف های ویژه به مناسبت افتتاح سایت یه سر به بسته های ویژه تبدیل وبلاگ به سایت تو سایت ما بزنید حتما پشیمون نمیشید وقت آن رسیده حرفه ای باشید (گروه طراحی وستا)

باران

عجب وبلاگ خوشگلی داری مثل سایت می مونه بیا با هم تبادل آدرس داشته باشیم یه سری به صفحه تبادل آدرس من بزن خداییش بیا ضرر نداره لااقل برای گذاشتن این نظر بیا منتظرتم

بچه تهرون

سلام وبلاگت را دیدم باحال بود راستی من یه سایت دیدم جالب بود چرا ؟چون وبلاگت را توش ثبت کنی اتوماتیک آدرس وبلاگتو می فرسته تو فیس بوک؛توییتر؛لینکدین فقط کافیه تا پست دادی بری لینک پستت را بذاری تو این سایت برو امتحان کن مفیده

پویا

سلام دوست من وبلاگت خیلی خوبه خسته نباشید دوست من به شهر لی لی پود بیا تا بتونی سایتتو بیشتر به بقیه معرفی کنی دوست پیدا کنی مقاله یا اهنگ خودتو منتشر کنی چت کنی و خیلی کارهای دیگه یه سر به ما بزن... پشیمون نمیشی.شهر لی لی پود برای هر ایرانی

متین

سلام دوست خوبم وبلاگت خیلی باحاله مطالب بسیار جالبی داری ما هم یه سایت تو زیمنه موسیقی و فیلم داریم اگر دوست داشتی یه سری هم به ما بزن موفق باشی . www.Melodyhaa.com

مینو منصوری

سلام دوست وبلاگ نویس, وبلاگت خوبه امبدوارم موفق باشی و یه روز یکی از وبلاگ نویسای معروف ایران بشی می خوام با هم بیشتر در ارتباط باشیم بیا وبلاگتو توی سایت من ثبت کن تا ادرستو داشته باشم بتونم هر روز بهت سر بزنم مرسی مینو

باران

عجب وبلاگ خوشگلی داری مثل سایت می مونه بیا با هم تبادل آدرس داشته باشیم یه سری به صفحه تبادل آدرس من بزن خداییش بیا ضرر نداره لااقل برای گذاشتن این نظر بیا منتظرتم